Projekt z dnia 01.02.2019 r. rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie szczegółowych wymagań dla magazynowania odpadów

Najnowszy projekt rozporządzenia wykonawczego do zmiany ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw z dnia 20 lipca 2018 r.   szczegółowo wskazuje w jaki sposób mają być magazynowane poszczególne rodzaje odpadów.

Z zapisów projekt z dnia 01.02.2019 r. rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie szczegółowych wymagań dla magazynowania odpadów  wynika iż ma ono dotyczyć każdego podmiotu zobowiązanego do prowadzenia pełnej ewidencji odpadów, w tym wytwórców odpadów, a  wyłączeni mają być m.in.: wytwórcy odpadów komunalnych, wytwórcy odpadów zwolnieni z ewidencji odpadów lub prowadzący ewidencję uproszczoną, podmioty nieprofesjonalnie zbierające odpady (np. apteki, sklepy) lub podmioty magazynujące niezanieczyszczoną glebę.

W projekcie wskazano na możliwość magazynowania odpadów w miejscach wydzielonych i przeznaczonych wyłącznie do magazynowania odpadów, z jednoczesnym obowiązkiem oznakowania miejsc magazynowania odpadów kodem i rodzajem odpadu, przy czym napis musi być w kolorze czarnym, a cyfry i litery mają mieć wysokość 20 mm i szerokość 3 mm. Dodatkowo zapisano obowiązek utwardzenia terenu, na którym magazynowane są odpady oraz dróg dojazdowych do miejsc magazynowania odpadów, a także obowiązek uszczelnienia podłoża i montażu systemu do odprowadzania, gromadzenia, badania i oczyszczania wycieków oraz ścieków powstających w obrębie miejsca magazynowania odpadów, o pojemności odpowiedniej do ilości powstających odcieków lub ścieków – w przypadku odpadów niebezpiecznych, odpadów ulegających biodegradacji, odpadów komunalnych i odpadów pochodzących z ich przetworzenia, odpadów paliwa alternatywnego oraz odpadów przeznaczonych do jego produkcji. W przypadku magazynowania odpadów zanieczyszczonymi substancjami ropopochodnymi koniecznym będzie montaż separatorów ropopochodnych.

Ministerstwo określiło tak że obowiązek zapewnienia możliwości określenia, w każdej chwili, stanu magazynowego  i właściwej rotacji magazynowanych odpadów, w taki sposób aby odpady magazynowane najdłużej były usuwane i przekazywane w celu dalszego gospodarowania w pierwszej kolejności.

Szczególną uwagę zwrócono na magazynowanie odpadów niebezpiecznych w specjalnie wydzielonej strefie oznaczonej białą tablicą z napisem w kolorze czerwonym „ODPADY NIEBEZPIECZNE” o wymiarach 40 cm x 25 cm. Dodatkowo odpady niebezpieczne umieszczane w opakowaniach, pojemnikach, kontenerach, zbiornikach lub workach o pojemności powyżej 5 litrów muszą być oznakowane etykietą (której wzór określono w załączniku do projektu rozporządzenia), a informacje na etykiecie mają być aktualizowane niezwłocznie po rozpoczęciu magazynowania odpadów w danym miejscu, a jeśli odpady byłyby przepakowane sporządzana będzie nowa etykieta, na którą przepisuje się dane z poprzedniej.

W przypadku, gdy dla danych odpadów istnieją już przepisy szczegółowe np. dla magazynowania odpadów ZSEiE (określone w ustawie o ZSEiE) przepisy nowego rozporządzenia będą stosowane tylko w zakresie dotychczas nieuregulowanym. Projekt rozporządzenia określa także zasady magazynowania odpadów medycznych i weterynaryjnych  (przepisów dotyczących etykiet nie stosuje się do zakaźnych odpadów medycznych) w przypadku ich zbierania.

Dodatkowo określono wytyczne dla odpadów mających właściwości palne, stanowiących np. zmieszane odpady komunalne, paliwo alternatywne, odpady papieru, tworzyw sztucznych, drewna, odpady wielkogabarytowe m. in.:

  • magazynowanie w miejscach stanowiących pomieszczenia, w tym hale magazynowe, w sposób zapobiegający przedostawaniu się wody, dostępowi zwierząt, w szczególności gryzoni lub ptaków, emisji odorów, pyleniu lub rozsypywaniu się odpadów;
  • pomieszczenia lub hale muszą być wyposażone w systemy wentylacyjne oraz urządzenia wentylacyjne ograniczające w szczególności przedostawanie się pyłów do powietrza, a także ograniczające ewentualne uciążliwości zapachowe oraz w bramy szybkobieżne,
  • wyjątek stanowią odpady tworzyw sztucznych, które powinny być magazynowane w miejscu zabezpieczonym przed wpływem czynników atmosferycznych, w szczególności zadaszonym, w sposób zapobiegający przedostawaniu się wody, rozsypywaniu się odpadów.

Większość zapisów rozporządzenia ma wejść w życie po 14 dniach od jego ogłoszenia z wyjątkiem np. przepisów dotyczących stosowania etykiet odpadów niebezpiecznych. Wstępnie przewidziano też czas na poziomie 12 lub 24 miesięcy na dostosowanie do wybranych wymogów (m.in. budowy hal magazynowych, czy wyposażenia ich w wentylację).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *