Monitoring miejsc magazynowania odpadów w trybie on-line

Na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego (RCL) opublikowano kolejną wersję projektu rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie wizyjnego systemu kontroli miejsca magazynowania lub składowania odpadów.

Od jakiegoś czasu trwała debata dotycząca konieczności prowadzenia obowiązkowego monitoringu miejsc magazynowania odpadów w trybie online. Z uwagi na fakt iż  taka konieczność nie została przewidziana w ustawie o odpadach, a tym samym brak jest delegacji ustawowej dla tego rozwiązania. Jednakże Ministerstwo Środowisko znalazło uzasadnienie dla takiej z sytuacji, doszukując się podstawy prawnej w zupełnie innej ustawie, a mianowicie w ustawie o Inspekcji Ochrony Środowiska.  Zasugerowano że WIOŚ może uzyskać dostęp do monitoringu w czasie rzeczywistym, w trybie online dla magazynów i składowisk odpadów palnych w przypadkach wskazanych w art. 9 i 10b ustawy z dnia 20 lipca 1991 r. o Inspekcji Ochrony Środowiska czyli w trakcie trwania kontroli (zarówno planowanej jak i interwencyjnej), lub w przypadku uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa przeciwko środowisku.

Z punktu widzenia formalnego projekt rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie wizyjnego systemu kontroli miejsca magazynowania lub składowania odpadów, zawiera przepisy techniczne, dlatego aktualny projekt z dnia 19 lutego 2019 r. został skierowany do tzw. procedury notyfikacji (analizy rozporządzenia przez Komisję Europejską lub inne kraje członkowskie). Co może wydłużyć  prace nad rozporządzeniem o 3 do nawet 18 miesięcy.

Z projektu usunięto przepis, według którego w przypadku wystąpienia zdarzenia negatywie oddziałującego na zdrowie lub życie człowieka oraz na środowisko, zapis obrazu lub jego kopia w miały być udostępniane przez pracownika zatrudnionego w miejscu magazynowania lub składowania odpadów w każdym momencie, na żądanie uprawnionego podmiotu. Taki zapis był niepraktyczny np. w przypadku, gdy obraz zapisywany jest na serwerze prowadzonym przez podmiot zewnętrzny. Inne, proponowane zapisy zostały podtrzymane.

 

Zgodnie z projektem rozporządzenia:

  • urządzenia do monitoringu mają spełniać wymagania normy PN-EN 62676-4: 2015-06 Systemy dozoru wizyjnego stosowane w zabezpieczeniach - Część 4: Wytyczne stosowania,
  • kamery mają być stacjonarne typu dzień-noc dostrajające się automatycznie do panującego oświetlenia,
  • sposób prowadzenia monitoringu ma umożliwiać odtworzenie zarejestrowanego obrazu z zastosowaniem funkcji zatrzymania obrazu na ekranie podczas jego wyświetlania, wykonywanie kopii i pobieranie zapisu w formie elektronicznej oraz określenia miejsca, daty i czasu zarejestrowanych zdarzeń i czynności,
  • konieczne będzie zabezpieczenie napięcia zasilającego system kontroli przed nieoczekiwanym zanikiem, z podtrzymaniem przez okres co najmniej 2 godzin,
  • monitoring będzie można wyłączyć tylko na 48 h w ciągu roku z uwagi na prace konserwacyjne, jednak po uprzednim poinformowaniu WIOŚ o tym fakcie z 3-dniowym wyprzedzeniem.

Projekt nakłada m.in. obowiązek objęcia monitoringiem:

  • całej powierzchni magazynowanych lub składowanych odpadów;
  • dróg dojazdowych znajdujących się w miejscu magazynowania lub składowania odpadów, do odległości 15 m od krawędzi zewnętrznej magazynowanych lub składowanych odpadów;
  • pasa zewnętrznego otaczającego magazynowane lub składowane odpady o szerokości 5 m (lub mniej, jeśli podmiot nie posiada tytułu prawnego do pasa o szerokości 5 m).

W uzasadnieniu do projektu można znaleźć także wyjaśnienie, że projekt nie dotyczy wytwórcy magazynującego wyłącznie odpady własne. Jest to istotne wyjaśnienie, ponieważ dotychczas pojawiały się interpretacje, wg których obowiązek monitoringu miałby dotyczyć także wytwórców odpadów niezwiązanych ze zbieraniem lub przetwarzaniem odpadów. Monitoring obowiązkowy jest w przypadku wytwarzania odpadów tylko jeśli podmiot posiada pozwolenie na wytwarzanie odpadów uwzględniające zbieranie lub przetwarzanie odpadów.

Według projektu, większość zapisów rozporządzenia miałoby wejść w życie w ciągu 3 miesięcy od dnia jego ogłoszenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *