Na parę dni przed ostatecznym terminem dostosowania zezwoleń na zbieranie i/lub przetwarzanie odpadów Minister Klimatu nie próżnuje.
w dniu 24.02.2020 opublikowano objaśnienia prawne wydane z urzędu na podstawie art. 33 ustawy - Prawo przedsiębiorców, dotyczące stosowania art. 14 ust. 4 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw.
Objaśnienia wskazuje na możliwość składania niekompletnych formalnie wniosków, np. z uwagi na problem z uzyskaniem w krótkim czasie zaopiniowanego przez komendanta PSP operatu p.poż.
Jak zapewnia Minister Klimatu ma to na celu „zapewnienie jednolitego stosowania prawa, kierując się potrzebą zapewnienia stabilności i pewności funkcjonowania instalacji do zagospodarowania odpadów…”.
Objaśnienie ma być zastępstwem za konieczność wykreślenia lub zmiany zapisu w w art. 14 ust. 4 z Ustawy, który stanowi "Jeżeli posiadacz odpadów nie złoży wniosku spełniającego wymagania, o których mowa w ust. 1 i 2, w terminie, o którym mowa w ust. 1, zezwolenie na zbieranie odpadów, zezwolenie na przetwarzanie odpadów, zezwolenie na zbieranie i przetwarzanie odpadów albo pozwolenie na wytwarzanie odpadów, w zakresie określenia wymagań dotyczących zbierania lub przetwarzania odpadów, wygasa.".
Zatem złożenie wniosków bez niezbędnych załączników formalnych daje możliwość "gry na czas" jeżeli tylko administracja publiczna określi w wezwaniu "realny czas" na przedłożenie brakujących dokumentów, zgodnie z objaśnieniem ”... powinien wyznaczać termin uzupełnienia wniosku, uwzględniając realną możliwość jego dotrzymania przez stronę postępowania …” Jak wiadomo dotychczasowe wezwanie do uzupełnień formalnych wg KPA nie może określić terminu krótszego niż 7 dni.
Dodatkową furtką podaną w objaśnieniu jest: "W przypadku gdy strona usunęła brak formalny po terminie określonym w art. 64 § 2 KPA, lecz przed wysłaniem przez organ administracji publicznej pisma informującego o pozostawieniu wniosku bez rozpoznania, stosowanie powołanego przepisu nie jest dozwolone (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 21 września 2017 r., sygn. akt III SAB/Wr 21/17)."
W opozycji do objaśnień, które maja ułatwić dostosowanie posiadanych zezwoleń wczoraj tj. 25 lutego 2020 r. opublikowano
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 19 lutego 2020 r. w sprawie wymagań w zakresie ochrony przeciwpożarowej, jakie mają spełniać obiekty budowlane lub ich części oraz inne miejsca przeznaczone do zbierania, magazynowania lub przetwarzania odpadów (Dz. U. 2020, poz. 296).
Nowe rozporządzenie prezentuje bardzo restrykcyjne wytyczne dotyczące warunków p.poż. dla miejsc magazynowania odpadów, a na dodatek wchodzi w życie w ciągu 7 dni od dnia ogłoszenia, czyli przed 5 marca 2020 r. (z wieloma wyjątkami).
Należy zwrócić uwagę iż opublikowane rozporządzenie różni się istotnie od ostatniej dostępnej wersji projektu (z dnia 3 czerwca 2019 r.) na stronie Rządowego Centrum Legislacji.
Wymagania określone w rozporządzeniu dotyczą zarówno wytwórców odpadów, jak i zbierających i przetwarzających odpady. Miejsca magazynowania odpadów niespełniające wymagań określonych w rozporządzeniu trzeba będzie dostosować w terminach wskazanych w rozporządzaniu.
W rozporządzenie wskazane zostały m.in.:
- dopuszczalne powierzchnie, wysokości, szerokości magazynów odpadów,
- dopuszczalne odległości pomiędzy magazynami oraz sposoby ich oddzielenia,
- dopuszczalne odległości magazynów odpadów od granicy nieruchomości, czy sąsiednich działek budowlanych.
Dla tych którzy cieszyli się z posiadanego postanowienia komendanta PSP, albo wszczęto i nie zakończono postępowania w sprawie uzgodnienia operatu p.poż., przed dniem wejścia w życie rozporządzenia informujemy iż konieczne będzie dostosowanie miejsc magazynowania odpadów do wymagań rozporządzenia w terminach w nim wskazanych (szczegółowo określono poszczególne zakresy w § 45 ww. rozporządzenia).